Galeony Baśni

7 czerwca nasza biblioteka miała niezwykłych gości. Przyjechali do nas bajarze, czyli opowiadacze baśni i legend. Bajarka i poetka Edyta Poskrobko "Szanta" oraz muzyk i kompozytor Radomir Rakowski tworzą białostocką grupę "Galeony Baśni".

Przebrani w niezwykłe stroje, grają na różnych instrumentach i snują opowieści. Nam opowiadali legendy o Augustowie. Dzieci razem z nimi naśladowały bicie dzwonów zatopionych w jeziorze Białym, padający deszcz, szczekanie myśliwskich psów i ratowały przed groźnym niedźwiedziem króla Zygmunta Augusta. Było czarodziejsko i magicznie.

Spotkania z bajarzami odbyły się w ramach projektu „Augustów w baśni i legendzie” realizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie, współfinansowanego przez Gminę Miasto Augustów.

Dzieci mogły też kupić książki na stoisku wystawionym przez augustowską księgarnię BookBook.

tn logotyp bookbook pion2

Dariusz Rekosz w naszej bibliotece

dr

Klasy VI a i I a uczestniczyły w warsztatach detektywistycznych z Dariuszem Rekoszem – autorem powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży. Starsi szyfrowali i rozszyfrowywali teksty, rozwiązywali zagadki, brali udział w konkursach. Młodsi rysowali portrety pamięciowe, zostawiali swoje odciski palców, układali litery z samych siebie, tańczyli zumbę. Oprócz naszych uczniów w bibliotece gościli także trzecioklasiści z SP nr 2 oraz klasy  V i VI ze Szkoły Społecznej.

Pan Dariusz otrzymał od nas w prezencie lalki przedstawiające bohaterów jego książek - detektywa Morsa i detektyw Pinky. Lalki uszyła augustowska Pracownia Ala ma Kota.

Przez dwa dni - 29 i 30 marca - w bibliotekach w czwórce i  w trójce odbyło się w sumie sześć spotkań z Dariuszem Rekoszem dla uczniów z ośmiu szkół podstawowych z Augustowa, Lipska, Nowinki i Jabłońskich.

Spotkania zostały zorganizowane przez augustowski oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w ramach projektu „A właśnie, że czytam!” sfinansowanego przez Fundację PZU.

"Uskrzydleni"

uskrz

Przedstawiam Wam drużynę "Uskrzydlonych" ze Społecznego Gimnazjum w Augustowie: Franek Denert, Mateusz Olszewski, Tomek Ossowski, Julka Urbanowicz, Iza Walicka, Rafał Witkowski, Wiktoria Woroniecka oraz ich trenerka pani Joanna Denert.

"Uskrzydleni" biorą udział wprogramie Destination Imagination, który rozwija kreatywne myślenie. Pozwala odkryć swoje mocne strony i odkryć w sobie takie talenty, których się wcale nie spodziewaliśmy.

Spotkanie z podróżnikiem

tn DSC01250

O swojej podróży autostopem trasą Augustów-Rosja-Chiny-Laos-Wietnam opowiadał gimnazjalistom augustowski podróżnik Konrad Milanowski.

Nocował w małym namiocie rozbitym na syberyjskim śniegu, kąpał się w strumieniach spływających z gór w Laosie, a w Chinach był wielką atrakcją, bezustannie przez wszystkich fotografowaną.

Realizujcie swoje marzenia! Możecie wszystko, jeśli tylko w to uwierzycie.