Wasze prawa

Najważniejsze Prawa Dziecka:

1. Masz prawo znać swoje prawa. Rodzice i nauczyciele też powinni je znać i umożliwić Ci ich poznanie.

2. Masz prawo do życia i rozwoju. Państwo, w którym mieszkasz, chroni Twoje życie i stoi na straży Twojego bezpieczeństwa.

3. Masz prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice powinni zawsze kierować się Twoim dobrem. Państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Masz również prawo do kontaktu z obojgiem rodziców.

4. Masz prawo żyć bez przemocy. Nikt nie może Cię bić ani znęcać się nad tobą w inny sposób.

5. Nikt nie może wykorzystywać Cię seksualnie. Masz prawo do ochrony przed takimi zachowaniami.

6. Masz prawo do ochrony zdrowia i do właściwej opieki lekarskiej.

7. Twoje państwo powinno podejmować wszelkie prawne działania, aby uchronić Cię przed narkotykami.

8. Jeśli twoja rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, państwo powinno Ci pomóc.

9. Masz prawo do wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach, które Ciebie dotyczą.

10. Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób

11. Masz prawo uczyć się i zdobywać informacje. Szkoła powinna uczyć Cię szacunku dla praw człowieka.

12. Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje.

13. Masz prawo do prywatności.

Tu znajdziecie dokładne i proste wyjaśnienie Waszych praw: